ali

 

دوربین پلاک خوان embedded یک سخت افزار جامع و واحد (All in one) دارای دوربین های رنگی و  IR، بخش الکترونیکی با قابلیتهای پردازش تصویر، کنترلی، پاوری و نیز سیستم نورپردازی ویژه تصویربرداری از پلاک است که فرآیند پلاک خوانی توسط آن منفردا و بدون ارتباط با پردازنده یا واحد دیگری صورت می پذیرد. به عبارت دیگر پیش نیاز این سیستم، تامین تغذیه الکتریکی آن و خروجی آن پلاک و تصویر خودروهای عبوری است.

 

 

دوربین پلاک خوان embedded به صورت Plug & Play و Power Over Ethernet  می باشد یعنی پس از اتصال منبع تغذیه به دوربین پلاک خوان embedded این دستگاه به صورت خودکار روشن شده و شروع به پلاک خوانی می نماید. بدین ترتیب تمامی دغدغه های معمول در بکارگیری سیستم های پلاک خوان سنتی (مبتنی بر اجزاء جداگانه) در این سیستم حل شده است. همچنین این سیستم بر طبق استاندارد حفاظت شرایط محیطی IP66 تولید شده و محدوده گسترده دمایی 55 تا 30- برای آن تعریف شده است.

دوربین پلاک خوان embedded این شرکت با نام تجاری " کارابین" اولین سامانه کاملا بومی در نوع خود است که کلیه مراحل طراحی سخت افزاری، سیستم سازی و همچنین هسته پردازشی آن توسط متخصصان ایرانی و متناسب با نیاز بومی ایران طراحی شده است. بدین ترتیب موتور پلاک خوانی آن مخصوص ایران پیاده سازی گردیده است و دارای تاریخ فارسی می باشد. گفتنی است با توجه به بومی بودن محصول و تسلط کامل بر کلیه بخش های سخت افزاری و الگوریتم های بکار رفته در این دوربین، امکان هرگونه اختصاصی سازی جهت هماهنگی با سایر سامانه های مرتبط نرم افزاری و سخت افزاری فراهم می باشد.

دوربین های پلاک خوان embedded مشابه خارجی، مبتنی بر الگوریتم های عمومی طراحی شده اند، به گونه ای که قابلیت قرائت پلاک تعداد قابل توجهی از کشورها را داشته باشند لکن عمومی بودن یک الگوریتم معمولا در تضاد با تخصصی بودن آن است به عبارت دیگر یک الگوریتم جهانی و عمومی لزوما در حوزه های تخصصی جواب مناسبی نخواهد داشت. از این روست که هسته پردازشی کارابین با درنظر گرفتن ویژگی های خاص پلاک های بومی ایران طراحی گردیده است به گونه ای که عملکرد هسته پردازشی embedded در تشخیص کاراکترهای مشابه نظیر "س" و "ص" و تمایز اعداد 2 با 7 و 2 با 3 به طور خاص بهینه سازی شده است.

همچنین در ایران پلاک معتبر قانونی در چندین رنگ تعریف شده است که بازتابش نوری آن ها بعضا متفاوت می باشد، اما دوربین پلاک خوان embedded کارابین با ایجاد بهترین هماهنگی بین بخش های دوربین، نور پردازی و پردازش بر این مشکل نیز فائق آمده است. در خروجی سیستم، تصویر رنگی مناسب از خودروها تهیه می شود که برای نورپردازی این تصویر رنگی در شب می توان از فلش یا نورپردازی پالسی استفاده نمود.

برای طراحی سخت افزار embedded این سامانه، طیف وسیعی از روش ها و سخت افزارهای به روز در لبه فناوری مورد بررسی و تست قرار گرفته است و حاصل این تلاش ها شناسایی جوان ترین موج های فناوری و بکارگیری سخت افزاری است که با فراهم نمودن ملزومات الگوریتم های بومی، بهترین کارایی و کمترین مصرف توان را فراهم ساخته است. همچنین سیستم تصویربرداری این دوربین برای پلاک خوانی اختصاصی سازی شده است به گونه ای که با بهره گیری از فریم ریت و سرعت شاتر بالا امکان بکارگیری سامانه برای پلاک خوانی خودروهایی که با سرعت های بالا حرکت کنند (بیش از 200 کیلومتر بر ساعت) فراهم شده است.

به لحاظ نرم افزاری نیز هسته الگوریتم پلاک خوانی دوربین کارابین، ویژگی های فنی متمایزی را داراست که علاوه بر غلبه بر مشکلات خاص پلاک های ایران (از جمله شباهت کاراکترها مثل «س» و «ص» و وجود پلاک در رنگ های متفاوت) قابلیت های دیگری از جمله مقاومت نسبت به سایه و یا حل مشکل پرسپکتیو زیاد در حالت دید کج و زاویه دار را فراهم ساخته است. بدین ترتیب دقت خروجی دوربین پلاک خوان embedded کارابین به نحو چشمگیری در حالت تشخیص کاراکترها 99.5 درصد و در برای کل 8 کاراکتر پلاک، 96 درصد می‏باشد. این سامانه به صورت چند پلاکه (Multi Plate) پیاده سازی شده است به گونه ای که قرائت چند پلاک در یک فریم امکان پذیر است. همچنین امکان بکارگیری روش های Machine Vision برای استخراج جهت حرکت و موقعیت سه بعدی خودرو در این سامانه امکان پذیر است.

کاربرد دوربین پلاک خوان embedded کارابین

دوربین پلاک خوان embedded کارابین در طیف وسیعی از پروژه های ITS کاربرد داشته که به اختصار در زیر به آنها اشاره شده است:

1- ثبت تخلف ورودی به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد

2- ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز

3- کنترل خطوط BRT و ثبت تخلف تردد غیر مجاز در مسیرهای ویژه

- سامانه ثبت تمامی ترددها قابل استفاده برای:

- محاسبه سرعت میانگین و ثبت تخلف بر مبنای آن

- ثبت تردد ورود خودروهای سنگین

- مدیریت راه از طریق محاسبه طول سفر و ترددشماری

- کشف خودروهای تحت تعقیب

4- ثبت تخلف سرعت لحظه ای بر مبنای پلاک

5- پلاک خوان پارکینگی

6- کنترل گذرگاه یک طرفه و ورود ممنوع

7- خودروی پلاک خوان جهت ثبت تخلفات پارک حاشیه ای

8- سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض ETC یا ORT

نقش ما در پروژه شما، حذف دغدغه دوربین پلاک خوانی است.