ali

معرفی تصویر برداری کروی

با توجه به استقبال جامعه از اینترنت و فضای مجازی در سال‏های اخیر، اهمیت ایجاد زیرساخت‏های تجارت الکترونیک در هر فعالیتی لازم به نظر می‏رسد. در مدیریت شهری استفاده از زیرساخت الکترونیک نه تنها در افزایش بهره‏ وری و کاهش هزینه‏ ها موثر است، بلکه از لحاظ اثربخشی نیز حائز اهمیت خواهد بود و می‏توان از این طریق به نتایج بهتر و موثرتر دست یافت. از لحاظ گردشگری نیز با توجه به استقبال جامعه از اینترنت و فضای مجازی در سال‏های اخیر، اهمیت ایجاد زیرساختهای تجارت الکترونیک در هر فعالیتی لازم به نظر میرسد. از طرفی معرفی یک منطقه گردشگری و برقراری ارتباط با کسی که کیلومترها دورتر از محل استقرار یک منطقه گردشگری زندگی می‏کند، برای جذب گردشگران یا سرمایه گذاران در فضای مجازی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. خصوصاً اینکه در صنعت گردشگری، تصمیم گیری مسافران بیشتر بر پایه مشاهدات از نزدیک یا استفاده از عکس‏ها است. بنابراین برای اینکه بتوان یک منطقه گردشگری را راحت‏تر و ملموس تر به جامعه معرفی کرد، استفاده از عکس‏های بیشتر یا پیشرفته‏ تر از آنها موثر واقع خواهد شد.

لذا شرکت مولد علم، فعال در زمینه  عکسبرداری صنعتی و مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با استفاده از ابزار و فناوری‏های نوظهور و همچنین با تکیه بر دانش مهندسین خود، استفاده از عکس‏های کروی را برای معرفی انواع مراکز تجاری، تفریحی و توریستی یا هر نوع کسب وکاری را در محلات کشور پیشنهاد می‏دهد. این عکس‏ها به گونه‏ای هستند که بازدید کننده می‏تواند با حرکت دادن موس، کل فضا اعم از روبرو، بالا، پایین، چپ، راست و پشت سر را در یک عکس مشاهده کند. به عبارتی بازدیدکننده احساس واقعی از حضور در محل را تجربه خواهد کرد و می‏تواند از روی نقشه وارد ساختمان شود، در محیط آن ساختمان قدم بزند، از روی نقشه محل مورد نظر خود را انتخاب کند، از امکانات یک کتابخانه، رستوران، مرکز تفریحی یا تجاری، موزه و .... که در آن محله موجود است مطلع شود و به طور کلی احساس واقعی از حضور در آن محله را داشته باشد. همچنین با به کار بردن نرم افزار بر روی عکس‏ها می‏توان از فیلم، صوت، متن و یا عکس نیز استفاده کرد.

معرفی تصویر کروی

عکس کروی، تصویری است که در آن تمامی زوایا، جلو، پشت سر، چپ، راست، بالا و پایین، قابل مشاهده است. به عبارتی در یک تصویر کروی، تصویربرداری 360 درجه در راستای افقی و 180 درجه در راستای عمودی انجام می‏شود و خروجی آن یک کره خواهد بود. به همین دلیل با عنوان عکس کروی  از آن نام برده می‏شود. در تصویر زیر، سمت راست یک عکس کروی را مشاهده می‏فرمایید که از یکی از خیابان‏های شهر تهران گرفته شده است. در تصویر سمت راست، تمامی زوایا از طریق جهاتی که در بالای تصویر مشخص شده و یا به وسیله موس، قابل مشاهده است.

در واقع تصویر بالا سمت راست قسمتی از تصویر زیر (کادر قرمز رنگ) است که به صورت دو بعدی ارائه شده است.

با حرکت بر روی تصویر سمت راست، تمامی زوایا به خوبی قابل رویت و حتی بزرگنمایی خواهد بود. یعنی در تصویر کروی، پشت سر، سمت چپ خیایان، سمت راست خیابان، پایین (آسفالت) و بالا (آسمان) قابل مشاهده است. به عبارتی پشت سر عکاس را می توان دید یا بهتر است بگوییم می توان در جایگاه عکاس قرار گرفت و جهت عکسبرداری را مدیریت کرد. لنز دوربین‏ها در تصویر پایینی در واقع تمامی زوایا را پوشش داده اند و پس از اعمال نرم افزار عکس پایین صفحه قبل، تبدیل به عکس کروی می‏شود. همچنین جایگاه دقیق عکس ها از طریق GPS حین عکسبرداری بر روی نقشه ثبت می‏ شوند.

در حین عکسبرداری نیز از طریق قطب نما، GPS و سپس نرم افزار شمال جغرافیایی در عکس‏ها مشخص خواهد شد. بنابراین کاربر با چرخیدن در عکس کروی و تغییر جهت، دقیقاً می داند که به کدام سمت می‏نگرد.

این امکان نیز وجود دارد که کاربر در صورت تمایل تصویر را به صورت تمام صفحه (full screen) مشاهده کند و نقشه را حذف کند یا کوچکتر در گوشه تصویر آن را مشاهده نماید. همچنین قابلیت بزرگنمایی در تصویر کروی نیز وجود دارد، تا کاربر جزئیات مانند نوشته ها را هم به خوبی ببیند.