تصویر برداری کروی

معرفی تصویر برداری کروی

با توجه به استقبال جامعه از اینترنت و فضای مجازی در سال‏های اخیر، اهمیت ایجاد زیرساخت‏های تجارت الکترونیک در هر فعالیتی لازم به نظر می‏رسد. در مدیریت شهری استفاده از زیرساخت الکترونیک نه تنها در افزایش بهره‏ وری و کاهش هزینه‏ها موثر است، بلکه از لحاظ اثربخشی نیز حائز اهمیت خواهد بود و می‏توان از این طریق به نتایج بهتر و موثرتر دست یافت. از لحاظ گردشگری نیز با توجه به استقبال جامعه از اینترنت و فضای مجازی در سال‏های اخیر، اهمیت ایجاد زیرساختهای تجارت الکترونیک در هر فعالیتی لازم به نظر میرسد. از طرفی معرفی یک منطقه گردشگری و برقراری ارتباط با کسی که کیلومترها دورتر از محل استقرار یک منطقه گردشگری زندگی می‏کند، برای جذب گردشگران یا سرمایه گذاران در فضای مجازی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. خصوصاً اینکه در صنعت گردشگری، تصمیم گیری مسافران بیشتر بر پایه مشاهدات از نزدیک یا استفاده از عکس‏ها است. بنابراین برای اینکه بتوان یک منطقه گردشگری را راحت‏تر و ملموس تر به جامعه معرفی کرد، استفاده از عکس‏های بیشتر یا پیشرفته‏تر از آنها موثر واقع خواهد شد.

لذا شرکت مولد علم، فعال در زمینه  عکسبرداری صنعتی و مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با استفاده از ابزار و فناوری‏های نوظهور و همچنین با تکیه بر دانش مهندسین خود، استفاده از عکس‏های کروی را برای معرفی انواع مراکز تجاری، تفریحی و توریستی یا هر نوع کسب وکاری را در محلات کشور پیشنهاد می‏دهد. این عکس‏ها به گونه‏ای هستند که بازدید کننده می‏تواند با حرکت دادن موس، کل فضا اعم از روبرو، بالا، پایین، چپ، راست و پشت سر را در یک عکس مشاهده کند. به عبارتی بازدیدکننده احساس واقعی از حضور در محل را تجربه خواهد کرد و می‏تواند از روی نقشه وارد ساختمان شود، در محیط آن ساختمان قدم بزند، از روی نقشه محل مورد نظر خود را انتخاب کند، از امکانات یک کتابخانه، رستوران، مرکز تفریحی یا تجاری، موزه و .... که در آن محله موجود است مطلع شود و به طور کلی احساس واقعی از حضور در آن محله را داشته باشد. همچنین با به کار بردن نرم افزار بر روی عکس‏ها می‏توان از فیلم، صوت، متن و یا عکس نیز استفاده کرد.

معرفی تصویر کروی

عکس کروی، تصویری است که در آن تمامی زوایا، جلو، پشت سر، چپ، راست، بالا و پایین، قابل مشاهده است. به عبارتی در یک تصویر کروی، تصویربرداری 360 درجه در راستای افقی و 180 درجه در راستای عمودی انجام می‏شود و خروجی آن یک کره خواهد بود. به همین دلیل با عنوان عکس کروی  از آن نام برده می‏شود. در تصویر زیر، سمت راست یک عکس کروی را مشاهده می‏فرمایید که از یکی از خیابان‏های شهر تهران گرفته شده است. در تصویر سمت راست، تمامی زوایا از طریق جهاتی که در بالای تصویر مشخص شده و یا به وسیله موس، قابل مشاهده است.

 

در واقع تصویر بالا سمت راست قسمتی از تصویر زیر (کادر قرمز رنگ) است که به صورت دو بعدی ارائه شده است.

با حرکت بر روی تصویر سمت راست، تمامی زوایا به خوبی قابل رویت و حتی بزرگنمایی خواهد بود. یعنی در تصویر کروی، پشت سر، سمت چپ خیایان، سمت راست خیابان، پایین (آسفالت) و بالا (آسمان) قابل مشاهده است. به عبارتی پشت سر عکاس را می¬توان دید یا بهتر است بگوییم می¬توان در جایگاه عکاس قرار گرفت و جهت عکسبرداری را مدیریت کرد. لنز دوربین‏ها در تصویر پایینی در واقع تمامی زوایا را پوشش داده¬اند و پس از اعمال نرم افزار عکس پایین صفحه قبل، تبدیل به عکس کروی می‏شود. همچنین جایگاه دقیق عکس¬ها از طریق GPS حین عکسبرداری بر روی نقشه ثبت می‏ شوند.

در حین عکسبرداری نیز از طریق قطب نما، GPS و سپس نرم افزار شمال جغرافیایی در عکس‏ها مشخص خواهد شد. بنابراین کاربر با چرخیدن در عکس کروی و تغییر جهت، دقیقاً می¬داند که به کدام سمت می‏نگرد.

این امکان نیز وجود دارد که کاربر در صورت تمایل تصویر را به صورت تمام صفحه (full screen) مشاهده کند و نقشه را حذف کند یا کوچکتر در گوشه تصویر آن را مشاهده نماید. همچنین قابلیت بزرگنمایی در تصویر کروی نیز وجود دارد، تا کاربر جزئیات مانند نوشته¬ها را هم به خوبی ببیند.

عکاسی کروی

1) عکاسی کروی شهری

در واقع تصویر بالا نیز سمت راست قسمتی از تصویر زیر (کادر قرمز رنگ) است که به صورت دو بعدی ارائه شده است.


 در این نمونه از عکس برداری کلیه تجهیزات بر روی خودرو جایگذاری می‏گردند و در مسیر های ماشین رو شروع به حرکت می‏کنند، در حین عکسبرداری نیز از طریق قطب نما، GPS و سپس نرم افزار شمال جغرافیایی در عکس‏ها مشخص خواهد شد. بنابراین کاربر با چرخیدن در عکس کروی و تغییر جهت، دقیقاً می¬داند که به کدام سمت می‏نگرد. با توجه به اینکه در نوع از روش کلیه تجهیزات حمل می‏گردد می‏توان با سرعت بیشتری مناطق بیشتری را برداشت کرد و خروجی مناسب جهت استفاده لازم را تولید نمود.

2) عکاسی کروی ساختمان

امکان عکسبرداری از اماکن و داخل ساختمان¬ها نیز وجود دارد و به عنوان مثال می¬توان وارد یک منزل مسکونی شد و تمامی بخش¬های آن را با حرکت بر روی نقشه مشاهده کرد. در مورد نقشه می¬توان بسیار جزئی¬تر عمل کرد و نقشه ساختمان را وارد نمود. در این صورت فرد بازدید کننده دقیقاً می¬داند که در کدام قسمت ساختمان حضور دارد. همچنین با مشخص کردن انتخاب طبقات، از آشفتگی در تصویر جلوگیری می¬شود. بنابراین از بازدید مجازی می¬توان برای فروش واحدهای مسکونی نیز بهره برد.

 می¬توان بر روی عکس¬ها از ابزارهای دیگر مانند صوت، تصویر، فیلم یا متن نیز استفاده کرد. به عنوان مثال با ورود به یک موزه، می¬توان درباره اشیای آن توضیحات ارائه داد. توضیح آن نیز برای کاربر انتخابی است و می¬تواند درباره توضیح یا پخش فیلم تصمیم گیرنده باشد.

3) استدیو 360 (عکاسی 360 اشیاء)

برخی از محصولات به اصطلاح High Touch هستند، یعنی باید توسط مصرف کننده از نزدیک لمس شوند تا خریداری گردند. بنابراین معرفی این گونه محصولات در اینترنت یا در لوح فشرده (CD) با مشکل مواجه خواهد شد. از این رو یکی از راهکارهایی که برای معرفی راحت‏تر محصول و تصمیم گیری آسانتر مصرف کننده برای خرید ارائه داده‏ایم، عکس‏های 360 درجه با عنوان "استودیو 360" است. در استودیو 360 از محصول در زوایای مختلف عکس گرفته می شود و با استفاده از نرم افزار محصولی به نمایش گذاشته می شود که مصرف کننده می‏تواند آن را بچرخاند و از زوایای مختلف مشاهده کند. همچنین در این عکس ها قابلیت بزرگنمایی نیز وجود دارد تا بازدید کننده بتواند تمامی جزئیات محصول را از تمام زوایا مشاهده کند. قابلیت دیگر استفاده از صفحه نمایش کامل (Full Screen) است.

استودیو 360 در سه نوع متفاوت عکسبرداری می شود. نوع اول استفاده از 36 فریم در عکسبرداری است. نوع دوم 24 فریم و نوع سوم 18 فریم است. هر یک از انواع عکسبرداری با توجه به نوع محصول، تنوع محصول و هزینه پیشنهاد می شوند.

فیلم کروی

توضیح فیلم کروی به صورت متن امری دشوار است. بنابراین در این متن به توضیح مختصری راجع به آن بسنده می‏کنیم و در پیوست نمونه کار را تقدیم می‏نماییم.
در فیلم کروی، می‏توان این طور عنوان کرد که گویی بازدید کننده، کارگردان فیلم است و می‏تواند جهت دوربین را به سمت چپ، راست، پایین، بالا، پشت سر و روبرو بچرخاند. به عنوان مثال اگر فیلمبرداری بر روی اتوموبیل در حال حرکت صورت گیرد، می¬توان هر دو دست خیابان را مشاهده کرد. در فیلم کروی امکان ضبط صدا نیز وجود دارد. اما به دلیل حجم بالایی که فیلم کروی دارد، استفاده از آن با کیفیت بالا در سایت اینترنتی سازمان، به سادگی سرعت مناسبی را فراهم نخواهد آورد. به عبارتی سرعت و کیفیت در بحث کاربری online همراه با هم نخواهند بود. بنابراین در فیلم کروی کاربری offline پیشنهاد می¬شود، تا علاوه بر کیفیت بالای فیلمبرداری، سرعت مشاهده فیلم نیز مشابه با فیلم¬های معمولی باشد. البته میتوان با کیفیت نسبتا مناسب نیز به صورت Online نیز امکان نمایش را قرار داد.

درباره فیلم، نقشه مانند تصویر زیر نمایش داده میشود. در فیلم زیر، بیننده هم میتواند دریا را برای مشاهده انتخاب کند و هم قادر خواهد بود تا ساحل را نظارهگر باشد. به عبارتی کاربر نقش کارگردان فیلم را بازی میکند.

در فیلم قابلیت نمایش مسیر نیز وجود دارد و همراه با حرکت در تصویر و جلو رفتن فیلم، در نقشه نیز مسیر حرکت به طور دقیق مشخص است. محل دقیق فیلمبرداری با استفاده از GPS حین فیلمبرداری ثبت شده است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان شهید فرشی مقدم (شانزدهم)، پردیس شمالی دانشگاه تهران، ساختمان شماره 2 پارک علم و فناوری، طبقه همکف، واحد 108 

تلفن: 41256000-021

فکس: 41256100-021

پست الکرونیک:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

عضویت در خبرنامه

Please publish modules in offcanvas position.