گروه پردازش تصویر شرکت مولد علم

قابلیت‌ها و توانمندی‌های دپارتمان پردازش تصویر

این شرکت دارای متخصصین مجرب در زمینه‏های الکترونیک، نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، مکاترونیک و مدیریت می‌باشد. تحصیلات عالی دانشگاهی در کنار مهارت‌های تخصصی‌ اعضا، نشان از توان بالای تحقیقاتی و اجرایی این شرکت دارد. شرکت مولد علم با اتکا به توان، سابقه فنی و علمی خود و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین، توانایی ساخت سیستم‌های هوشمند برای کاربردهای گوناگون در حوزه‌های صنعتی، خانگی، پزشکی، نظامی، محیط زیست، کشاورزی و غیره را دارد. در ادامه به شرح توانمندی‌های شرکت در حوزه‌های مختلف می‌پردازیم.

پردازش تصویر:

1) طراحی سیستم‏های مبتنی بر پردازش تصویر و سیگنال:

‌أ.    Stereo Processing: یکی از اساسی‏ترین الگوریتم‏های دید ماشینی برای بدست آوردن اطلاعات درباره ساختار محیط اطراف است. روش ما مبتنی بر بدست آوردن "ابر نقطه‏ای" (Point Cloud) حاصل از انجام پردازش‏های مربوط به Dense Stereo بر روی دو تصویر دارای همپوشانی، برای استخراج این اطلاعات می باشد.
‌ب.    رهگیری هدف (Target Tracking): این الگوریتم در بخش‏های مختلف و خصوصاً در زمینه‏های نظامی کاربرد بسیاری دارد. از این قابلیت برای رهگیری اهداف مشخص در طول زمان و به‏دست آوردن منحنی مسیر برای ماموریت‏های بعدی نرم افزار استفاده می‏شود.
‌ج.    تصحیح و تنظیم تصویر (Rectify & Calibration): رفع اوجاج تصاویر، به‏دست آوردن پارامترهای ذاتی و خارجی دوربین‏ها و یافتن رابطه میان حرکات انتقالی و وضعی (Translation & rotation) محورهای اپتیکی دوربین‏ها نسبت به هم می‏باشد.
‌د.    پلاک یابی (Plate Finding): پیاده سازی روش‏های مختلف و دستیابی به روش تشخیص هوشمند پلاک در فواصل مختلف با قابلیت تشخیص نوع آن می‏باشد.
‌ه.    Object Recognition: به منظور شناخت انواع اجسام موجود در تصویر که در موارد نظامی و کنترل کیفیت کارایی دارد.
‌و.    تشخیص کاراکتر(Character Recognition): قرائت اعداد و حروف به کار برده شده در متن پلاک.
‌ز.    پردازش سیگنال دیجیتال(DSP): در سیستم‏هایی که نیاز به فیلترهای چندگانه و یا تغییرات در فیلتر به صورت مداوم وجود دارد از پردازش دیجیتالی سیگنال استفاده می‏گردد. پردازش بر روی سیگنال‏های خروجی دوربین‏ها و به دست آوردن مشخصات تصویر و همچنین پردازش سیگنال خروجی سنسورهای آنالوگ از توانمندی‏های شرکت مولد علم می باشد.

2) طراحی و ساخت سیستم‏های دوربین کوره:

کوره‏ های پیش گرم طوری طراحی شده‏اند تا به شکل موثری مواد ورودی را با یکنواختی دما جهت فراوری بیشتر برای نورد آماده کنند. در یک خط کوره گامی، مواد در طول کوره به واسطه یک چرخه جابجایی (lift, traverse, lower and return) حرکت می‏کنند. دوربین‏های کوره جهت مشاهده این که اسلب‏ها یا بیلت‏ها از ابتدای کوره در ردیف‏های مناسب قرار گرفته‏اند استفاده می‏گردد.
دوربین‏های کوره در این مرکز کوره جهت اطمینان از فاصله مناسب بین اسلب‏ها یا بیلت‏ها استفاده می‏گردد، همچنین کنترل این که ماشین تخلیه مواد قبل از خروج در محل صحیح قرار گرفته باشد تا عمل تخلیه بر روی خط نورد به صورت صحیح صورت پذیرد، به وسیله‏ی این دوربین‏ها امکان پذیر می‏باشد.
دوربین‏های کوره به شیوه مشابهی در کوره‏های پوشری استفاده می‏گردد، که البته در کوره‏های پوشری استفاده جدیدی، در قسمت پیل بار جهت خارج و وارد کردن مواد، نیز دارد. در این شیوه ضروری است که اپراتور یک دید مناسب از پیل بار داشته باشد تا پیل بار قبل از عمل هل دادن در مرکز مواد قرار گیرد.
دوربین‏های کوره با سیستم‏های خارج کننده‏ی دوربین از کوره، خنک کنندگی به کمک آب و هوا، پردازش دما به صورت نقطه‏ای بر روی تصاوریر و پردازش تصویر جهت ردیابی محصولات بهترین کارایی‏ها را در کاربردهای مختلف می‏توانند داشته باشند.

3) طراحی، مونتاژ، ساخت و اجرای تلویزیون‏های شهری

 تلویزیون شهری، تلویزیون تبلیغاتی یا تلویزیون LED همگی اصطلاحاتی هستند که به تابلوهای بزرگی اطلاق می‏شوند که در کنار چهار راه‏ها ، بزرگراه‏ها ، پارک‏ها ، مراکز تجاری و ورزشگاه‏های فوتبال بر روی پایه‏های بزرگی نصب می‏شوند و به صورت رنگی عکس‏ها ،پیام‏ها و فیلم‏های تبلیغاتی، مناسبتی، اطلاع رسانی را پخش می‏کنند. تلویزیون‏های شهري از نظر کاربرد به دو دسته بیرون سالن و داخل سالن تقسیم می‏شوند. تلویزیون‏های بیرون سالن به طور کامل ضد آب هستند و تا حدودی ضد ضربه‏اند و همچنین به علت بکارگیری تکنولوژي منحصر بفرد در تولید این تلویزیون‏ها به راحتی در نور آفتاب تصاویر و فیلم ها را با وضوح بسیار بالا نمایش می‏دهند. از این تلویزیون‏ها بیشتر در فضا‏های باز شهری مانند میادین شهرها ، بزرگراه‏ها، فرودگاه‏ها، پارک‏ها و مساجد استفاده می‏کنند . تلویزیون‏های داخل سالن بیشتر در فضاهای بسته مثل سالن‏های کنفرانس‏، سالن‏های آمفی تئاتر، سالن فرودگاه‏ها، سالن مترو و ورزشگاه های کشتی استفاده می‏شود لازم به ذکر هست با توجه به نزدیکی بیننده جهت تماشای این تلویزیون‏ها، رزولوشن تلویزیون‏های داخل سالن نسبت به تلویزیون‏های بیرون سالن بیشتر است.

دستاوردها و محصولات گروه پردازش تصویر شرکت مولد علم

با توجه به اهمیت و گستردگی کاربردهای سیستم‌های هوشمند در حوزه‌های مختلف، دستاوردها و محصولات شرکت براساس حوزه کاربرد معرفی می‌گردند. لازم به ذکر است بعضی از محصولات به علت عملکرد پرکاربرد خود می‌توانند در حوزه‌های دیگری نیز کاربرد داشته باشد.

حوزه ردیابی و کنترل تردد خودرو:

1) سیستم نظارت و ردیابی خودرو:

با نصب این سیستم برروی خودرو، امکان کنترل و نظارت خودرو از راه دور امکان‌پذیر می‌شود. کنترل از راه دور سیستم از طریق ارسال پیامک انجام می‌شود. از جمله امکانات این سیستم به مواردی همچون ارسال موقعیت و سرعت خودرو، خاموش کردن خودرو از راه دور، اعلام فعال شدن دزدگیر خودرو، قابلیت نمایش وضعیت خودرو بر روی اینترنت می‌توان اشاره نمود. قابلیت شارژ سیم کارت از راه دور از نقاط تمایز این سیستم نسبت به سیستم‌های مشابه است.

2) سیستم پلاک خوان Embedded:

دوربین پلاک خوان Embedded یک سخت افزار جامع و واحد (All in One) دارای دوربین‏های رنگی و IR، بخش الکترونیکی با قابلیت‏های پردازش تصویر، کنترلی، پاوری و نیز سیستم نور پردازی ویژه تصویر برداری از پلاک است که فرایند کامل پلاک خوانی منفردا توسط آن صورت می‏پذیرد. تنها پیش نیاز این سیستم، تامین تغذیه الکتریکی و خروجی آن پلاک و تصویر خودروهای عبوری است.

3) سیستم سرعت سنجی و پلاک‌خوان استقراری:

این سیستم مبتنی بر Stereo Vision و رادار بوده و برای سرعت سنجی و پلاک خوانی تمام خودروهای عبوری در سه لاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم قابلیت نصب در بزرگراه‏ها و جاده های برون شهری را دارد. با توجه به ابتناء این سیستم بر استریو، فرض خاصی پیرامون زاویه محور دوربین‏ها با سطح جاده وجود ندارد که باعث می‏شود نصب و کالیبراسیون این سیستم بسیار راحت تر گرد، همچنین نیازی به نشانه گذاری بر روی سطح راه نیست. در این سیستم دوربین ها با فاصله معینی از یکدیگر در جاده ها نصب می‏گردد و پلاک و سرعت هر خودرو هنگام عبور از هر دوربین ثبت می‏گردد و بر این اساس نیز تخلفات رانندگی بررسی می‏گردد. دقت بالای این سیستم در شرایط مختلف آب‌ و ‌هوایی و شب و روز از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این سیستم است.

4) سیستم سرعت سنجی ثبت تخلف مبتنی بر تکنولوژی رادار

اجزاء اصلی این سیستم رادار نسل 3، دوربین و فلش می‏باشد. رادار با انتشار امواج گسترده می‏تواند به صورت همزمان چندین وسیله نقلیه را در چندین لاین و از فاصله 150 متری (خط مبنا) ردگیری نماید. بر اساس آنالیز داپلر و تکنیک‏های خاصی، سرعت و مقعیت سه بعدی خودروها محاسبه می‏شود. همچنین سیستم قابلیت تشخیص چندین خودرو به صورت همزمان را نیز دارا می‏باشد. پلاک خوان خودروها نیز با رزولوشن بالا و در تمام طول شبانه روز عکس برداری می‏شود.

5) سیستم هوشمند ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز:

اصلی ترین تجهیزات این سیتم شامل دوربین‏ها، پردازشگر و بوردهای کنترلی می‏باشد که در تقاطع نصب می‏شوند و از طریق نرم افزار مرکزی سیستم، با توجه به شکل هندسی تقاطع، فاز بندی چراغ راهنمایی و وضعیت مسیر های گردشی (اعم از چپ گرد، راست گرد، آزاد و یا ممنوع بودن آن‏ها در فاز چراغ قرمز) محدوده‏هایی به صورت مجازی توسط سیستم ترسیم می‏شود و در صورتی که تخلفی صورت گیرد، بلافاصله از طریق سیستم خودکار قرائت پلاک خودرو، پلاک خودروی متخلف تشخیص و در بانک اطلاعات خودروهای متخلف ثبت می‏شود. در ضمن عکس ثبت شده از خودرو حین ارتکاب تخلف برای صدور برگه جریمه در سیستم ضبط می‏شود.

6) سیستم جامع عبور مرور خودرویی سازمان:

این سیستم در مبادی ورودی و خروجی پارکینگ‏های شخصی، مسکونی، تجاری، فرودگاه‏ها و ... نصب می‏گردد و به صورت هوشمند پلاک خودروها را تشخیص می‏دهد و در مدت زمان بسیار کوتاه و با دقتی فوق العاده، قابلیت تردد خودروها در کلیه ساعات روز و همچنین فعال نمودن اتوماتیک درب یا راهبند بر اساس پلاک خودروی تعریف شده را دارد. این سیست همچین می‏تواند مبتنی بر تکنولوژی RFID نیز عمل نماید.

7) سیستم تصویر برداری کروی:

سیستم پیش رو یک سیستم تصویربرداری کروی شهری است که با استفاده از تصاویر به دستآمده از تعدادی دوربین که در جهت‌های مختلف قرارگرفته اند و دوختن آنها به هم، عکس کروی ایجاد میکند. عکس کروی ایجاد شده تگ زمانی و به کمک سیستم مکانیابی، تگ مکانی میخورد و مشخص میشود که در چه زمانی و در کجای شهر این عکس گرفته شدهاست و سبب میشود اطلاعات خروجی ذخیره شده سیستم قابل استفاده در وبسایت تور مجازی یا پورتال داخلی هر سازمانی باشند. در ضمن این داده‏ها قابل استفاده در برنامه‏های کاربردی هستند و همچنین می‏توان از آن‏ها به عنوان ورودی سیستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) بهره برد. با به روز کردن دوره‏ای این تصاویر امکان مشاهده روند تغییرات آن محیط در هر نقطه امکان پذیر میباشد. همچنین با گذر زمان شاهد ایجاد آرشیوی عظیم و با ارزش از اطلاعات تصویری خواهیم بود که روند تغییرات را در گذر زمان نشان می‏دهد و این آرشیو در آینده مسلما به آرشیوی کامل و معتبر و ارزشمندی از لحاظ تاریخ آن محدوده تبدیلخواهدشد و میتواند مرجع بسیاری از مراجعات بعدی برای طیف وسیعی از کاربردها در آینده باشد و از این جهت این پروژه را میتوان با دیدی به نیاز آینده جلو برد.

رزومه گروه پردازش تصویر شرکت مولد علم

 • طراحی، ساخت و راه اندازی سامانه Embedded کارابین راداری برای ثبت تخلف سرعت:
 • 4 سامانه برای شهرداری اردکان (1394-1395).
 • بیش از 450 سامانه برای پروژه ملی ITS در محورهای جاده ای بین شهری استان های مرکزی، اصفهان، خوزستان، بوشهر، مازندران،گلستان و یزد (1394-1395). (پروژه جاری)
 • 1 عدد برای توتل آزاد راه تهران پردیس (1395).
 • 1 سامانه برای استان کردستان (شهر دهگلان) (1394).
 • 10 عدد برای شهرداری‏های یزد و تفت و حمیدیا (1394).
 • 3 عدد برای شهرداری یزد (1393).
 • 1 عدد استان کردستان شهرستان دهگلان (1393)
 • خرید،ساخت، حمل، نصب و راه اندازی سامانه Embedded کارابین برای ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز
 • 24 سامانه برای استان کردستان (شهرهای مریوان، قروه، سقز، بانه، بیجار، کامیاران و دیواندره) (1393).
 • طراحی، ساخت و پیاده سازی دوربین پلاک خوان Embedded کارابین جهت پروژه کنترل محدوده طرح ترافیک
 • 7 سامانه برای شهرداری اهواز در خیابان سلمان فارسی، خیابان آزادگاه، خیابان دکتر شریعتی (1393)
 • 1 سامانه جهت پروژه کنترل محدوده طرح ترافیک اهواز به صورت پایلوت (1393)
 • طراحی، ساخت و راه اندازی سامانه Embedded پلاک خوان کارابین برای ثبت ورود و خروج خودروها
 • 3 سامانه در پتروشیمی کرمانشاه (1394-1395).
 • 3 سامانه در پارک فناوری پردیس (1394).
 • طراحی و پیاده سازی نرم افزار پلاک خوان (پلاک ملی و منطقه آزاد) به همراه نرم افزار ثبت چهره برای مبادی ورودی و خروجی منطقه آزاد چابهار (1394).
 • طراحی و اجرای سیستم نظارت تصویری کلینیک‏های شفا (1393)
 • خرید،ساخت، حمل، نصب و راه اندازی 7 دستگاه تجهیزات پلاک خوان برای گمرک جمهوری اسلامی ایران (1393).
 • خرید،ساخت، حمل، نصب و راه اندازی 6 سامانه دوربین ثبت تخلف سرعت برای معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمانشاه (1393).
 • نظارت بر پروژه سامانه های تخلفات ، ثبت پلاک و نظارت تصویری (ITS) بزرگراه قم- گرمسار (کارفرما: اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان تهران، پیمانکار: شرکت فناپ ) (1393).
 • طراحی و اجرای سیستم نظارت تصویری کلینیک‏های شرکت سروش توسعه سلامت (1392)
 • طراحی، ساخت و پیاده سازی سیستم تصویر برداری برای سورتینگ واحد تولیدی و بسته بندی (1392)
 • طراحی و ارائه هسته پلاک خوان سامانه تبیین مدت زمان متوسط سفر در محور کرج – قزوین (1392)
 • طراحی و ارائه هسته پلاک خوان سامانه تبيين مدت زمان متوسط سفر در محور چالوس (1392)
 • طراحی و ارائه هسته پلاک خوان کنترل مکانیزه خودروهای وارده به محدوده ترافیک شهر ارومیه (طرح زوج و فرد) (1392).
 • طراحی، ساخت و نصب سیستم تعیین حجم تخمین بار و ثبت تردد خودروهای حمل نخاله در مرکز دفع پسماندهای ساختمانی مرکز پردازش آبعلی (شرق تهران) (1391).
 • طراحی و ارائه نرم افزار سیستم سرعت سنجی و پلاک خوانی ثابت در محور دماوند- فیروز کوه به تعداد 26 دکل (1390-1391).
 • نصب سیستم‏های نظارتی تحت شبکه برای سازمان‏ها و فروشگاه‏ها از جمله مراکز نظامی، انبار سازمان‏ها و ... (1390 تا کنون)
 • طراحی، ساخت سامانه تشخیص و ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز در اصفهان (1390)
 • طراحی، ساخت و نصب نمونه اولیه سیستم کنترل گذرگاه عابر پیاده (سیستم هوشند ثبت تخلفات عبور از چراغ قرمز) در تقاطع آبشناسان و جنت آباد در سال (1390).
 • طراحی ، ساخت و نصب سیستم سرعت سنجی و ثبت تخلف مبتنی بر تکنولوژی رادار (1390).
 • نصب سیستم سرعت سنج و پلاک خوان خودرویی (رهبین) بر روی 75 خودروی زانتیای کنترل نامحسوس پلیس (1387-1389)
 • طراحی و ساخت سیستم نمونه موقعیت یاب جغرافیایی و ثبت مسیر (GPS Logger) (1389).
 • طراحی، ساخت و نصب سیستم نمونه سرعت سنجی و پلاک خوانی ثابت در بزرگراه امام علی(ع) (1389).
 • طراحی، ساخت و نصب سیستم پلاک خوان پارکینگ (بهبین) برای سازمان‏ها از جمله ریاست جمهوری، منطقه آزاد چابهار، گمرک تایباد، گمرک بندر ماهشهر، سازمان بنادر در بندر خرمشهر و آبادان و بندر شهید رجایی، برج میلاد تهران، کارواش تبریز، مجتمع گازی پارس جنوبی، نیروگاه شهید رجایی، نیروگاه یزد، مرکز معاینه فنی نیایش، شهرک مسکونی اکباتان تهران ،دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران، فرمانداری پردیس، سازمان پسماند شهرداری اهواز، برخی مراکز نظامی کارگاه پل صدر، کارخانه تولید MDF ساری ، مزرعه کشاورزی قزوین و... (1389 تا کنون)
 • طراحی، ساخت و نصب سیستم نمونه سرعت سنج و پلاک خوان خودرویی بر روی زانتیای کنترل نامحسوس پلیس (1386).
 • طراحی و ساخت سیستم نمونه سرعت سنج لیزری برای فاوا ناجا در سال (1386).

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان شهید فرشی مقدم (شانزدهم)، پردیس شمالی دانشگاه تهران، ساختمان شماره 2 پارک علم و فناوری، طبقه همکف، واحد 108 

تلفن: 41256000-021

فکس: 41256100-021

پست الکرونیک:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

عضویت در خبرنامه

Please publish modules in offcanvas position.